Volg de streekgenoten: Limburgse bloedworst en boekweit
De ene teelt een gewas dat stilaan zeldzaam wordt, de andere verkoopt een uniek vleesproduct. Maar toch hebben de streekproducten van slagerij Otten en heideboerderij Haeim & Haeivers één ding met elkaar gemeen: hun onderscheidende factor zit in de bodem van het Maasland.
Boekweit blijkt het verbindende element te zijn wanneer we samen aan tafel zitten in het atelier van slager Jozef Otten in Lanaken het bij Haeim & Haeivers (lokaal dialect voor ‘thuis en huiswaarts’) in het nabije Zutendaal, Otten verwerkt het in zijn bekende bloedworst. “De boekweit geeft niet alleen een wat kruidigere smaak aan de bloedworst, maar ook een stevigere textuur”, zegt Jozef. “De meeste andere bloedworsten, die bijvoorbeeld met brood worden gebonden, zijn veel slapper.”
KEUTERBOERTJES
Boekweit is een typisch gewas voor de arme zandgrond en heidebodem van het Maasland. Kleinere boeren uit de streek teelden het omdat het hier makkelijk groeit. “Tot 50 jaar geleden werd het hier op grote schaal geteeld”, zegt Frans. “Heide en boekweit, dat gaat goed samen. Het was een gewas van de armen, de keuterboeren in de Kempen. Vandaag is boekweit een beetje in onbruik geraakt, maar ik blijf het – naast ouderwetse granen als koren of rogge – ook telen. Het is enorm goed voor je gezondheid. En met het meel kun je lekkere dingen maken, zoals de boekweitkoeken die hier in de lokale horeca op de
kaart staan.”
RINGVORMIGE BLOEDWORST
Door de extra bindende kwaliteit van de boekweit zien de bloedworsten van slagerij Otten er ook lichtjes anders uit: ze worden verkocht in een typische ringvorm van zo’n 40 centimeter lang. “De manier van consumeren is ook anders dan wat men elders misschien gewend is”, vervolgt Jozef. “Waar veel Vlamingen ze als worst bakken, met bijvoorbeeld appelmoes erbij, wordt de
onze typisch in stompjes gesneden en zo opgebakken, vaak samen met appelschijfjes.”
GLUTENVRIJE KOST
De bloedworsten van Otten en het boekweitmeel van Haeim & Haeivers hebben nog één ander ding met elkaar gemeen: het boekweit is glutenvrij. “Veel jonge mensen weten niet meer wat boekweit is”, zegt Frans. “Maar wanneer sommige van hen naar glutenvrije voeding zoeken, ontdekken ze het toch.” Dat element is ook een van de redenen waarom mensen van heinde en verre naar Lanaken trekken voor de bloedworsten van Otten. “We hebben klanten uit Leuven of Turnhout die geregeld terugkomen”, zegt Jozef. “Niet zelden komen die naar de streek voor een dagje uit, en nemen ze op de terugweg wat bloedworsten mee naar huis.”
Restaurant Tip:
CHEF AN NELISSEN van restaurant ’t Pure Genot in Dilsen-Stokkem
“De bloedworst serveer ik met appel als voorgerecht. En de boekweitmeel komt zowel in het hoofdgerecht als het dessert terecht: er komt kabeljauw met boekweit op tafel, en daarna een mousse van witte vegan chocolade met boekweit.”